מרכז דוד (ליד בנק הפועלים), קרית השרון, נתניה
טלפון: 077-3500870, נייד: 052-3600870

קניון הכפר, רח' שרת, כפר יונה
טלפון: 09-8988977
 
 
 
אופטיקה יפה עיניים Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עדשות מגע וספורט

 

עדשות מגע כיום הן יתרון נפלא לכל מי שמשתתף בספורט. לעדשות יתרונות רבים בהשוואה למשקפים מכיוון שהן מורכבות ישירות על העין, מפחיתות את הסיכון לפציעה, מספקות שדה ראיה רחב יותר, חופש תנועה, ביטחון עצמי רב יותר ושיפור הביצועים עקב כך.

אנשים רבים שואלים: האם עדשות יכולות ליפול עקב פעילות ספורט ? התשובה היא שלא. אנו עובדים היום בעיקר עם עדשות רכות אשר נתמכות ע"י העפעפיים, הן נצמדות היטב לקרנית העין ואינן יוצאות בקלות.

רכיבת אופניים, סקי או גלישת רוח גורמים לזרימת אוויר מוגברת סביב העין אשר עלולים להגביר את הייבוש של העדשה ולגרום לעין לדמוע. לכן, בסוגי ספורט אילו רצוי להרכיב משקפי שמש אשר יצמצמו את זרימת האוויר סביב העין וגם ימנעו חדירת חרקים או אבק לתוך העין. בכל מקרה מומלץ להשתמש בעדשות עם תכולת מים גבוהה ויכולת טובה להחזיק רטיבות לאורך זמן.

בספורט המים, כמו: שחיה, קפיצות, גלישת גלים, קייטינג, אין אפשרות להשתמש בעדשות מגע. יש סיכוי רב שהעדשות ישטפו החוצה במגע הראשון שלהן עם המים. גם הן אוהבות לשחות במים!

ילדים ובני נוער שהולכים לחוגי ספורט ומשתתפים במשחקי כדור נוטים במקרים רבים לשחק ללא משקפים. זאת כדי למנוע שבר וגם כדי לא להיפצע ( במקרה שכדור יפגע להם בפנים). חדות הראיה שלהם פחותה משל ילדים אחרים ולכן הדיוק, הביטחון העצמי ורמת הביצועים וההצלחה שלהם יפחתו. ילדים בעלי מוטיבציה ואחריות יכולים להרכיב עדשות מגע כבר מגיל 10. הם לומדים מהר את תהליך ההרכבה וההוצאה ומסתגלים לעדשות מהר יותר ממבוגרים.

למה חשובה כל כך חדות הראיה בספורט?

במשחקי כדור מבצע השחקן באופן שוטף תהליך של קבלת החלטות שהוא מבוסס על תנועת הכדור ותנועת השחקנים במגרש. חלק מההחלטות שהוא מקבל כמו: מיקום שהוא חותר להגיע אליו מבוסס על חישוב מיקום ותנועת שחקנים במגרש בעוד שנייה או מספר שניות. החישוב הזה מבוצע ע"י המוח כאשר הדיוק בחיזוי תלוי בחדות התמונה שהמוח מקבל!

לדוגמא:במשחק כדורגל, שחקן קישור מקבל החלטה לשלוח כדור פנימה, אל מעבר לשחקני ההגנה, אל החלוץ. הקשר מכוון את הכדור ואת עוצמת הבעיטה, לאחר עיבוד הנתונים של מיקום השחקנים על המגרש וחישוב המיקום העתידי שאליו יכול החלוץ להגיע. החלוץ רק רואה את תחילת התנועה של הכדור וכבר הוא צופה לאן יגיע. החלוץ יוצא בריצה קדימה, לעיתים אף ללא שהוא מסתכל לאחור, לעבר נקודת המפגש הצפויה עם הכדור! המוח שלו מעבד, עפ"י כיוון הכדור ומהירות התנועה שלו - את נקודת המפגש וקובע גם את מהירות הריצה שלו. כדי שהמהלך המורכב הזה יצליח באחוזי הצלחה גבוהים - צריך ראיה חדה וברורה. שחקן שזקוק לתיקון ראיה (משקפים) ולא ירכיב עדשות מגע - לא יגיב בזמן! קבלת ההחלטות שלו תהיה איטית יותר, הוא יהיה חסר ביטחון ויגיע מאוחר מדי אל הכדור או בכלל לא!

הגנת UV: ענפי ספורט רבים כרוכים בפעילות בחוץ ולכן קימת חשיפה לקרני השמש ולקרניים אולטרא סגוליות. ניתן היום לקבל עדשות של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון אשר חוסמות את הקרינה האולטרא סגולית כמו במשקפי שמש