מרכז דוד (ליד בנק הפועלים), קרית השרון, נתניה
טלפון: 077-3500870, נייד: 052-3600870

קניון הכפר, רח' שרת, כפר יונה
טלפון: 09-8988977
 
 
 
אופטיקה יפה עיניים Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עדשות מגע - כללי

 
היסטוריה
 
 
נסיונות לפתח עדשות מגע' נערכו החל משנות העשרים של המאה הקודמת, אך ללא הצלחה שאפשרה שימוש סדיר ובטוח. הפיתוח המשמעותי של עדשות מגע החל בשנות הארבעים והן נכנסו לשוק בשנות החמישים. העדשות הראשונות היו עדשות קשות מחומר
 
 
 
 
 
 
 
שאינו בשימוש כיום עקב מעבר חמצן נמוך של החומר, שיצר בעיות שונות.במהלך השנים נכנסו חמרי גלם חדשים עם עבירות חמצן גבוהה והעדשות הקשות נחשבות לבטוחות ומאריכות ימים.

בשנות השישים נכנסו לשוק העדשות מגע הרכות. עדשות רכות, כשמן כן הן - רכות ונוחות בעין! הן יותר גדולות מהקשות, נתמכות ע"י העפעפים והסיכוי שיפלו נמוך מאוד. העדשות לא מורגשות בעת העפעוף ואחוז ההסתגלות אליהן הוא גבוה ביחס לעדשות קשות. חסרונן של העדשות הרכות בעובדה שהן סופחות לתוכן משקעים שגורמים לזיהום העדשה. נדרש היה טיפול וניקוי קפדני, יומיומי וגם אז היו סיכויים להתפתחות דלקות בעיניים. בחומרי הגלם שפותחו בשנים הבאות נעשה נסיון מתמיד לצמצם ולהפחית את בעיית ספיחת המשקעים.

בשנות התשעים שוכללו שיטות הייצור של עדשות רכות, מה שאפשר הורדה במחיר העדשות וקיצור משך השימוש בהן במטרה לצמצם את האפשרות להופעה של דלקות עיניים. בתחילה קצב החלפת העדשות היה אחת ל - 3 חודשים ובהמשך התקצר לפעם בחודש.במחקרים שנעשו התברר מעבר לכל ספק כי קיצור משך החיים של העדשה משפר באופן משמעותי את חדות הראיה, מעבר החמצן לעין ומונע התפתחות דלקות.

בשנות האלפיים כבר נכנסו לשוק באופן מסיבי העדשות החודשיות, והדו-שבועיות ואפילו עדשות יומיות - כאלה שמרכיבים בבוקר ומשליחים לפח בערב.

 
אילו עדשות מגע קיימות היום?
 
 
עדשות רכות קבועות - אורך חיים של שנה עד שנתיים.השימוש בהן הולך ופוחת עקב המעבר לעדשות זמניות.

עדשות רכות זמניות - בקבוצה זו תמצאו עדשות ל- 3 חודשים, חודש, שבועיים ועדשות יומיות. קימות היום בשוק עדשות עם מעבר חמצן גבוה במיוחד המספק נוחות למשך שעות הרכבה רבות.

עדשות קשות - יש מגוון של חומרי גלם, אורך החיים שלהן גבוה, בממוצע 5 שנים. משתמשים בעיקר לפתרון בעיות ראיה מורכבות יותר, היכן שהעדשות הקשות מספקות פתרון מיטבי.

ילדים ועדשות מגע - ילדים מגיל 10 ומעלה מסוגלים לטפל בעדשות מגע. יש להם מוטיבציה והם לומדים מהר מאוד להכניס את העדשות לעין ולהוציא אותן במיומנות גבוהה. אם הם ילדים אחראים ומסודרים הם יוכלו להתמודד אם זה בקלות.

העדשות החודשיות (בשונה מהקבועות) מספקות רמת בטיחות ובריאות גבוהה לעין ובשימוש עפ"י הכללים ילדכם יוכל ליהנות מעדשות מגע לאורך שנים מבלי לסכן את בריאות העין שלו.

 
 
שמירה על בריאות העין

למה חשוב מעבר חמצן לעין?

הקרנית, שנמצאת בקידמת העין, היא איבר מיוחד בגופינו כיון שזו רקמה שקופה ואין בה דם! כל איבר אחר בגופינו מקבל אספקת חמצן באמצעות מערכת הדם. הקרנית שאינה מקבלת אספקת דם - צורכת חמצן מן האויר. חסימת הקרנית לקבלת חמצן כנדרש תביא לשינויים במבנה של תאי הקרנית ולירידת השקיפות של הקרנית. התוצאה במקרה זה - ירידה בחדות הראיה! גם בלילה, כאשר אנו ישנים, חשובה אספקת החמצן לקרנית. לכך דאג הבורא - העפעפיים שלנו מעבירות חמצן.

 
עדשות מגע מול המחשב

עבודה מול מחשב מציבה אתגרים למרכיבי עדשות מגע. קצב העפעוף יורד עד חמישית מהקצב הרגיל והעדשה והעין מתייבשים, נוצר חיכוך בין הקרנית והעפעפיים לבין העדשה והתוצאה היא צריבה וחוסר נוחות. בנוסף מזוג האוויר מייבש את העין ומגביר את התופעה. עיין בסעיף: תסמונת ראיית מחשב.