מרכז דוד (ליד בנק הפועלים), קרית השרון, נתניה
טלפון: 077-3500870, נייד: 052-3600870

קניון הכפר, רח' שרת, כפר יונה
טלפון: 09-8988977
 
 
 
אופטיקה יפה עיניים Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עין עצלה

 

אסור להתעצל

לכל ילד צריך לבצע בדיקת ראייה לפני הגיעו לגיל שנתיים
אחרי גיל שש זה כבר מאוחר מדיי!

ילדים רואים החל מרגע לידתם. בימיהם הראשונים הם מבחינים רק בצללים, ובגיל חודש הם מתחילים להבחין גם בין צבעים. מערכת הראייה לומדת לראות, להבחין בין צבעים ותמונות, לעבד את התמונות ולאחסן אותן בתוך מערכת הזיכרון במוח.

בשנה הראשונה לחיים ההתפתחות היא דרמתית. בגיל ארבעה חודשים מערכת שרירי העיניים צריכה לפעול באופן מלא. כלומר, העיניים צריכות להיות מקבילות ולעבוד יחד כדי לאפשר ראייה תלת-ממדית.
בגיל שישה חודשים תאי הרשתית מגיעים לבגרות כמו אצל מבוגר. תהליך העברת המידע מן העיניים, שהן סנסורים של אור וצבע, דרך עצב הראייה אל המוח, צריך לעבוד עכשיו באופן מושלם.

הנתונים מראים שכשני אחוזים מן הילדים יפתחו מצב הנקרא "עין עצלה", ומשום כך יש חשיבות רבה לגילוי ערנות לסימפטומים שונים ולאבחון מוקדם.

מהי "עין עצלה"?

"עין עצלה" היא עין שאינה מתקשרת כראוי עם המוח. לכאורה, העין נראית תקינה ובריאה ומערכת השרירים שלה תתפקד באופן מלא, אבל מסיבה לא ידועה, המידע מגיע אל המוח באופן חלקי בלבד.
במצב נורמלי המוח מקבל מידע - תמונות דו-ממדיות משתי העיניים, ומעבד אותו לתמונה תלת-ממדית אחת. כאשר המוח מקבל מאחת העיניים תמונה באיכות גרועה, עקב "רעשים" על קו התקשורת, הוא מעדיף להתעלם מן המידע המגיע מעין זו ולהשתמש במידע - תמונה חדה ונקייה, המגיע מן העין השנייה.
כך, החלק במוח שאחראי על עיבוד תמונה מעין זו נזנח, הוא אינו מתפתח ומאבד את יכולת התפקוד שלו באופן בלתי הפיך!

"עין עצלה" נראית נורמלית לחלוטין אבל אינה רואה

גם פזילה יכולה לגרום ל"עין עצלה". במקרה זה העיניים אינן מסתכלות על אותו האובייקט והמוח מקבל שתי תמונות שונות. המוח אינו יכול ליצור מהן תמונה תלת-ממדית אחת, ולכן הוא זונח את אחת העיניים. חלק המוח האחראי על עיבוד התמונה לא יתפתח כראוי והעין הופכת ל"עין עצלה".

מה לעשות?
ההורים צריכים לגלות ערנות ולדאוג לאבחון מוקדם. פזילה ניתנת לאבחון בקלות יחסית אבל "עין עצלה" יאבחן רק רופא עיניים, ולכן חשוב לקחת כל ילד לבדיקה עד גיל שנתיים. האבחון המוקדם הוא קריטי ביחס לאפשרות לטפל בבעיה.

כיצד מטפלים?

הטיפול משולב והוא כולל הרכבת משקפיים וכיסוי העין הבריאה ברטייה. כיסוי העין הבריאה מאלץ את המוח לתקשר עם העין העצלה ולעבד את התמונה המגיעה ממנה. בהדרגה המוח מפתח את יכולת התקשורת ועיבוד התמונה, וניתן להשיג ריפוי מלא. אבל העיתוי הוא קריטי, ואחרי גיל שש לא ניתן לתקן את הליקוי! ככל שנגלה את העין העצלה מוקדם יותר כך גדלים סיכויי ההחלמה.

איך בוחרים משקפים לילדים?
ילדים "מכסחים" משקפים! בין אם זה באשמתם או באשמת ילדים אחרים בסביבתם. הילדים פעילים מאוד ביחס אלינו, המבוגרים ולכן סביר שהבלאי במשקפים שלהם יהיה גבוה. בממוצע, ילד בגיל שנתיים עד שמונה, צריך 2 זוגות בשנה ( וארבע זוגות נעליים).

יש לבחור מסגרת אסתטית המשתלבת יפה עם פניו של הילד ולשים לב לנקודות הבאות:
במבט ישר: העיניים של הילד צריכות להיות ממוקמות קרוב למרכז העדשה. רצוי מסגרת עגולה או אובאלית. לא לבחור במסגרת מלבנית "אופנתית" כי יש לה נטייה לרדת מהאף ואז הילד מסתכל מעל העדשות ולא דרכן.
במשקפים הראשונים רצוי לבחור מסגרת עם סופיות קפיציות שעוטפות את האוזניים ומונעות נפילתם מהפנים.
הגבול העליון של המסגרת צריך לכסות את קו הגבות.
רצוי שהאפון יהיה אורטופדי (יחידה אחת ולא שני אפונים נפרדים). אפון זה יותר נוח ויותר בטיחותי עבור הילדים.
לוודא שהמשקפיים יהיו נוחים ולא יכאיבו לילד.
שתפו את הילד בבחירת המשקפים. אם הוא לא יאהב אותם הוא עשוי לסרב להרכיב אותם או "לאבד אותם".